kontaktujte nasZákaznická linka 603 390 202

Nákup a prodej rekreačních nemovitostí

19.04.2018

Zájem o rekreační nemovitosti je pořád vysoký, a proto bych rád vysvětlil několik úskalí, které se u prodeje/nákupu objevují. Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národ chalupářů, a proto chaty, či chalupy, nezaznamenaly zásadní pokles cen a poptávky ani během realitní krize. Model bytu ve městě a víkendového odpočinku na chatě je proto pořád „IN“.

Pokud ovšem poptáváte rekreační nemovitost, měli byste se zaměřit na několik podmínek, se kterýma se většinou u koupě bytu nesetkáte.

Je třeba si uvědomit, že největší rekreační boom byl v 80 letech, ve kterých se příliš neřešilo, jakým způsobem se k chatě dostaneme. Proto jsou zásadním problémem příjezdové komunikace. Nestačí, když Vám majitel chaty řekne, že tato cesta už je roky „zaužívaná“, ale musíte se zajímat, po kterých pozemcích komunikace vede a zda je ve vlastnictví majitelů chaty, popřípadě je nutné řešit věcné břemeno příjezdu.

Pokud máte přístup k chatě po pozemku, který není ve Vašem vlastnictví a ani na něm nemáte věcné břemeno, ale v územním plánu obce je určen jako účelová komunikace, pak Vám nikdo k chatě přístup nemůže odepřít ….ale pravděpodobně Vám nastane problém při financování, protože bance to nemusí stačit a neposkytne na nemovitost úvěr.

Další věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je pitná a užitková voda. Pokud vede při chatě obecní vodovod nebo máte vlastní studnu s dostatkem vody, patříte jistě k těm šťastnějším. Nemovitosti jsou často v kopcích a studny dosti hluboké a s nestálou hladinou. Vodou je třeba šetřit a na zalévání chytat srážkovou. Častý je i případ, kdy je společná studna pro více chatek, tam je zase nutnost mít věcné břemeno vázající se ke konkrétním pozemkům.

Samostatnou kapitolou je u rekreačních nemovitostí řešení odvodu splaškových vod a kanalizace. Většinou se jedná o starý trativod. Je důležité aspoň přibližně vědět, kde má vývod, pokud je to majiteli známo. A pravidelná údržba je nezbytná.

Obecně se musíme v chatových oblastech spokojit s horší přístupností, parkováním, ale všechno je na úkor něčeho, a odměnou nám může být třeba krásný výhled, ticho, klid a pohoda.

Níže prosím zadejte své telefonní číslo
zažádat o zavolání

Makléř se Vám ozve jakmile bude moct. Obvykle je to do několika desítek minut.

×
×